Nehézprés
A kihívás
155 tonna tömeg és 21 méter kinyúlás
A Prangl csapat feladata a következő volt: a présgép kirakodása a tengerjáró hajóról Koper kikötőjében és az alkatrészek szállítása a kikötőből a mintegy 200 kilométerre lévő Brežice-i építkezésre. Az emelési paraméterek jelentettek a kihívást: a legnehezebb alkatrész 155 tonna az autódaru kinyúlása pedig 21 méter volt.
A megoldásunk
A tökéletes eszközök kiválasztása
Az emelési- és szállítási feladat sikeres elvégzéséhez elengedhetetlen volt a megfelelő gépek kiválasztása. Olyan darut kellett találni ami teherbírása mellett gazdaságos fel-és levonulás mellett tudta kiemelni az alkatrészeket a hajóból. A 600 tonnás rácsos gémes daru tökéletes megoldásnak bizonyult: gazdaságos telepíthetősége mellett elegendő kapacitással bírt a kirakodáshoz. A nagydaru összeszereléséhez egy 130 tonnás teleszkópgémes darut használtak. A közúti szállításhoz 4 tengelyes vontatókat használtak moduláris 14 tengelyes nagy teherbírású pótkocsi összeálításokkal, valamint 3 tengelyes vontatókat 3 tengelyes és 7 tengelyes alacsonypadlós félpótkocsikkal.
600 tonnás teleszkópgémes daru
A 600 tonnás rácsos gémes darut a bécsi Prangl központból szálították Koper kikötőjébe. A présgép összesen kilenc alkatrészét kellett kirakodni a hajóból. Az egyes alkatrészek tömege 50 és 155 tonna között volt. A legnagyobb alkatrész 9,90 x 4,97 x 3,75 méteres, a legkisebb 5,20 x 2,00 x 3,50 méteres volt. A Prangl csapat és a rácsosgémű daru tökéletes munkát végzett. Az alkatrészeket fokozatosan a várakozó teherautókra rakodták, a legnehezebb, 155, 151 és 138 tonnás alkatrészeket a 4 tengelyes vontató által húzott 14 tengelyes nagy teherbírású kombinációkra.
Útvonal logisztika koordinálása
Az alkatrészek teherautókra rakodása után a konvoj elindult a brežicei építkezésre. Alapaosan meg kellett győződni a mintegy 200 kilométeres útvonalon megfelelőségéről, mivel ezen az útvonalon a teljes logisztika koordinálása komoly kihívást jelentett ezeknek a nehéz szállítmányoknak. Az útvonal bejárása mellett sok más szempontot is figyelembe kellett venni - mint például a felvezető járművek megszervezése vagy a szükséges rendőri kíséret. Gondoskodni kellett arról is, hogy például bizonoyos közlekedési táblákat eltávolítsanak, vagy szükség esetén a vasúti átjárók vezetékeit megemeljék.
Sikeres eredmény a csapatmunkának köszönhetően
Az alapos előzetes felkészülés biztosította, hogy a szállítás a nehéz körülmények ellenére is különösebb incidens nélkül zajlott le. Ez annak ellenére történt, hogy az útvonalon a magassághatár 4,62 méter volt, míg a legmagasabb nagy teherbírású szerelvény pedig 4,60 méter magas volt. De a két centiméteres magasságkülönbség elég volt ennek az akadálynak a leküzdéséhez – persze nagyon óvatosan. Minden érintett kiváóan együttműködött, és minden alkatrész időben és sértetlenül érkezett meg a Brežice-i úticélhoz.